En Sıradan Stil: Normcore

1

Modanın giderek basitleşen bir stile doğru gittiğini kabul etmek gerekiyor Eskisi kadar sabit ve değişmez kurallar yerine daha geniş ve özgür bir trend yükselişte. Her ne kadar Retrolar ile eski moda trendleri yeniden gündeme gelse de onlarda bu serbest stilin etkisine giriyorlar. Ancak bu sezon geçmişten gelen ancak bu günün ruhuna hiç değişmeden uyacak bir retro akımı aldı başını gidiyor: Normcore…

4

Normcore, aslında rahat ve günlük stil anlamına geliyor. Biraz umursamaz biraz da özensiz… Bunun en güzle temsilcisi 80’ler ve 90’ların en çok bilinen yabancı dizisi olan Friends. Dizinin karakterlerinin umursamaz ve gündelik kombinleri gibi bir rahatlığın bu güne gelmesi aslında birazda makulen trendin bir ayağı gibi düşünülebilir.

7

Feminen çizgilerin çok fazla vurgulanmadığı Normcore’da daha çok makulen parçalar yer alıyor. Bol kazaklar, kareli oduncu gömlekleri, gömlek içine giyilen t-shirtler gibi geçmiş dönemin pek çok akımını da bu trendle yeniden yâd ediyoruz.  Şıklık konusunda bu trendin büyük bir vaadi yok. Ancak aradığınız rahatlıksa bu konuda oldukça iddialı olduğunu söylemek gerek.

5

Normcore trendinin felsefesinde rahatlık oldukça önemli ancak asıl temeli oluşturan umursamazlık.  Bu trend hazırlanmış ya da özenilmiş yerine olduğu gibi, günlük tabirlerini kullanmayı tercih ediyor.  Seçimlerde doğal olarak buna göre oluyor. Ofis denildiğinde kesinlikle bu trendden uzak durmak gerek. Ancak hafta sonu rahatlık arıyorsanız normcore sizin için harika bir alternatif.