Eşarplara Türk Dokunuşu

1

Eşarplar dolaplarımızın en kıymetli parçası. Stilimizin en belirgin öğelerinden olan bu parçada farklı desenler kullanmak isteyenler için sınırsız bir dünya var. Renkli desenlerden klasik desenlere kadar onlarca seçenek mevcut.

 4

Ancak desen söz konusu ise Türk motiflerinin gönlümüzdeki yeri bir başka. Çinilerden ilham alan tasarımlardan, eski Türk motiflerine kadar binlerce yıllık bir geçmiş ve birikim söz konusu. Bu desenlerin kullanıldığı eşarplar bulmak ise oldukça zor. Genellikle gözümüzün aşina olduğu desenler eşarplarda kullanılıyorlar. Ne var ki son dönemlerde bu tabu yıkılıyor ve artık içimizden kendi tarihimizden ilham alan desenlerle tasarlanan eşarplarda vitrinlerde yerlerini alıyorlar.

 2

Türk motiflerinin sınırsızlığını düşünürsek dolaplarımız için ne kadar büyük bir hazine olduğunu da anlarız. Yüzyıllarca farklı kültürlerle kayanşan ve onları kendi potasında eriten bir millet oalrak çok farklı esintileri  desenlerimizde ve sanatlarımızda kullanmışız. Bu desenlerin şimdi modayla buluşması ve yeniden hayata dönmesi bizlere de kendimize özümüze dönme imkanı veriyor.

 3

Peki, bu desenleri hangi parçalar ile kullanabiliriz? Yine kendimizden içimizden parçalarla kombinleyerek kullanabiliriz. Örneğin kaftan yelekler ve kot pantolonla harika bir casual stil yakalayabiliriz. Ya da akşam için seçeceğimiz uzun bir düz bir ipek elbise ile kullanbiliriz. Gece yada gündüz her kombinde bu eşarplara rahatlıkla yer verebiliriz. Buradan sonrası tamamen bizim hayal gücümüze ve bu desenlerin keyfini çıkarmamıza kalmış!

5