Kate Middleton Stili

Cambridge_V_14sept12_rex_b_426x639_1

29 Nisan 2011’de, tüm gözler İngiltere’ye çevrildiğinde, dünya bir peri masalının gerçekleşmesine şahit oldu. Kraliyet düğünü tüm gösterişiyle gerçekleşti; detayları uzun süre konuşuldu. Bütün o ihtişamın içinde bile asaletiyle dikkatleri üstüne çeken, düğünün başrolü, Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın tarzını inceleyeceğiz bugün.

Uzun yıllar dünya magazin basınını meşgul eden Kate Middleton – Prens William ilişkisi 2003’te başladı. İskoçya’da, St Andrews Üniversitesi’nde sanat tarihi okuyan Middleton, Prens William’la bu okulda tanıştı. Prens William, tüm dünya tarafından çok sevilen annesi Wales Prensesi Lady Diana’nın vefatından önce taktığı, ünlü safir taşlı pırlantalı yüzüğü müstakbel eşine hediye ederek evlenme teklifi etti. Uzun yıllar beraberlikleri devam eden çift, böylece 2010’da Kenya gezileri sırasında nişanlandı. 2011’de, Westminster Abbey’de gerçekleşen görkemli düğünde Prens William ile evlenen Kate Middleton, Alexander McQueen markasının ünlü tasarımcılarından Sarah Burton’ın tasarladığı muhteşem gelinliği giydi. Çiftin ilk ve henüz tek olan çocukları, Cambridge Prensi George Alexander Louis 2013’te dünyaya geldi.

Kraliyet ailesi tarafından çoğunlukla tercih edilen kırık beyaz yerine beyaz bir gelinlik giyen Middleton, düğün makyajını kendisi yapmayı tercih ederek duru bir güzellik sergiledi. Üst kısmı dantellerle bezenmiş, upuzun bir kuyruğa sahip gelinliği, aynı anda hem sade hem de şık olma imkanı tanıdığından herkes tarafından çok beğenildi; birçok düğünde gelinler tarafından tercih edildi.

Kate Middleton’ın stilini genel olarak incelediğimizde de, aslında düğününden çok da farklı olmadığını; gelinliğinden saçına ve makyajına kadar her bir ayrıntının; düşesin genel tarzına dair bir sürü ipucu taşıdığını görüyoruz.

Kate Middleton tarzı denince akla gelen birkaç parça var; bunların başında elbise ve etekler geliyor. Gündüz katıldığı etkinliklerde bele oturan ve diz hizasında biten elbiseleri tercih eden Middleton, hem pastel renkleri hem de parlak renkleri sıkça kullanıyor.

Gece davetlerinde ise genellikle yerlere kadar uzanan, dökümlü elbiseleri tercih ediyor. Uçuş uçuş eteklere sahip bu elbiseler genellikle açık renklerden oluşuyor. En sevdiği rengin beyaz olduğunu söyleyen Cambridge Düşesi, bu uzun, uçuş uçuş elbiselerle modern zaman prensesi olduğunu bir kere daha kanıtlıyor.

Middleton yalnızca gelinliğinde değil; hem günlük tarzında hem de katıldığı şık davetlerde dantele sıkça yer veriyor. Düz renk elbiselerle sadeliğinden ödün vermezken, dantel detayıyla elbiselerini şık ve çarpıcı bir hale getiriyor.

Kate Middleton’ın tarzına dair en önemli parçalardan biri de mantolar ve elbise-mantolar. Baharlık trençkotlardan kaşe kumaştan yapılma mantolara kadar her renk ve modelden palto kullanıyor. Cambridge Düşesi; camgöbeği, kırmızı gibi parlak renklerin yanı sıra, pudra pembesi, krem gibi pastel renklere ve kahverengi, siyah gibi koyu renklere de yer veriyor.

Giyiminde ağırlıklı olarak elbise ve eteklere yer veren Middleton, bunları giymediği zamanlarda ceket-pantolon ikilisini tercih ediyor. Düğme detaylı ceketlerini çoğunlukla çok sevdiği binici çizmeleriyle kombinliyor.

Kraliyet gelininin bir diğer alamet-i farikası ise, birbirinden değişik tasarımlara sahip şapkaları. Genelde kıyafetine uyacak şekilde kırmızı, yeşil gibi renkli, küçük şapkalar tercih ederken; pastel tonları tercih etmişse şapkalarının boyutu da büyüyor. Sık sık şapka kullanması ona hem çok orijinal, asil ve şık bir hava katıyor hem de elbisesini zenginleştiriyor.

Stella McCartney, Prada, Balmain, Max Mara gibi dünyaca ünlü birçok markanın ve tasarımcının kıyafetlerini giyen Kate Middleton, en çok Jenny Packham ve Alexander McQueen tasarımlarını tercih ediyor. Şıklığından ödün vermeyen mütevazı düşes, zaman zaman henüz ünlü olmayan yerel tasarımcıların ürünlerini de giyiyor; düşes tarafından tercih edilen parçalar daha sonra çok daha yüksek meblağlara alıcı buluyor.

2012’de Time dergisi tarafından “Dünyadaki En Etkili İnsanları”dan biri seçilen Kate Middleton’ın İngiliz ve Amerikan modasına yön verdiği söyleniyor. Sevdiği parçaları zaman zaman tekrar giymekten çekinmeyen Cambridge Düşesi, bu tercihinden ötürü zaman zaman bazı çevrelerce eleştirilse de; birçok kişi “Kullan-at” mantığına karşı çıkan bu mütevazı tutumu destekliyor.

Günümüzün moda ikonlarından biri haline gelen Kate Middleton; sade şıklığı, özellikle mantoları ve şapkalarıyla yakaladığı zarif tarzıyla göz dolduruyor. Hep gülümsüyor; zarafeti ve mütevazılığı Audrey Hepburn’ü, hep gülümseyen yüzü de Prens William’ın annesi Lady Diana’yı hatırlatıyor.

10.04.03 10.04.11 13.04.11 20.04.093 25.04.09 (1) 25.04.09 158ebf1e14019feb2292d33c9ee5d1b1 9973c_article-2013092-0CF1948000000578-443_470x800 1332881697_kate-middleton-wedding-dress-hr article-0-0A45948E000005DC-126_306x423