Renkli Tatlar: Mutfak Dekorasyonu

kapak

Ev dekorasyonu başlı başına bir konu… Ancak mutfak dediğinizde biz hanımlar için akan sular durur. Mutfak bizim için en önemli alanlardan birisidir. Sadece yemek yapmak nedeniyle değil bizler için bir keyif alanı olması nedeniyle de bu kadar farklıdır. Peki, ev dekorasyonu hakkında az çok bilgi sahibi olan bizlerin mutfak dekorasyonu hakkında bildiklerimiz neler? Mutfağınızı doğru kullanmak, son zamanların renkli dekorasyon parçalarıyla mutfağınızı tamamlamaya ne dersiniz?

 5

Mutfağınızı nasıl büyütürsünüz?

Büyük bir mutfak her kadının haylidir. Ferah bir mutfak için illaki metre kare olarak büyük bir alana ihtiyacınız yok. Genişlik algısı oluşturmanız yeterli. Bunun için ise tercihinizi beyaz renkten yana kullanın. Beyaz duvarlar ve dolaplar mutfağınızı her zaman daha aydınlık ve daha geniş gösterecektir.

 3

Ne kadar dolap?

Biz hanımlar mutfakta ne kadar dolap olursa o kadar iyidir diye düşünsek de müteahhitler ve mimarlar her zaman bizimle aynı fikirde olmuyorlar. Böyle durumlarda kontrolü elinize almanın ve kendi depolama alanlarınızı oluşturun. Bunun için illa ki yeni dolaplarınızı değiştirmenize gerek yok. Bunun yerine annelerimizin babaannelerimizin mutfaklarından ilham almaya ne dersiniz? Duvarlara asılan dolaplar, baharatlıklar, tavana asılan tencerelikler, tel dolaplar vb. hem mutfağınızı hareketlendirecek hem de daha fazla depolama alanı sağlayacaktır.

 2

Duvarları yıkma zamanı

Mutfak duvarlarını sadece birer duvar olarak görmeyin. Bunun yerine onlara fonksiyonel birer kullanım alanı olarak bakın. Duvara monte edilen pek çok aparatla duvarlarınızı kullanabilirsiniz.  Duvara asacağınız raflarla dekoratif bir görünüm yakalayabilirsiniz. Demir askılıklarla baharatlıklarınızı asabilirsiniz. Son dönemde çıkan duvar saksıları ile naneden biberiyeye kendi yeşilliklerinizi yetiştirebilirsiniz.

 1

Kapılarınızı açık bırakın

Kapı bizler için mutfağın önemli detaylarından birisidir. Kapısız mutfakları pek tercih etmeyiz. Örneğin yemek kokularının çıkmaması için kapılı bir mutfak önemlidir. Ancak dar bir mutfak alanınız var kapılar ayrıca yer tutuyorlar. Bunun yerine bu alanı kullanabilirsiniz. Kapı yerine ise farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Örneğin gramofon kapılar bu konuda harika seçimlerden birisidir. Son dönemde çıkan pek çok renkli model bu konuda seçim alanımızı oldukça genişletti.

 4

Renkli detaylar

Rengârenk mutfak eşyaları son dönemde oldukça arttı. Canlı, renkli ve eğlenceli mutfaklar artık hepimizin favorisi. Sizde mutfağınızı bu detaylarla renklendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise mutfağınızda bir tema renk belirlemeniz. Pembe son dönemin yıldızı olsa da sizin mutfağınızda hâkim renk farklı ise siz buna göre bir renk kartelası seçmelisiniz.

6