Tesettürlü Hanımlar için Saç Bakımı Önerileri

kapak_2

Saç bakımı tüm kadınların ortak noktası. Hepimiz sağlıklı, bakımlı ve canlı saçlarımız olmasını istiyoruz. Nede olsa kadınlar olarak en güzel süslerimizden birisi saçlarımız.  Onlara gerekli ilgiyi ve bakımı yapmak ise bize düşüyor. Özellikle biz tesettürlü hanımlar için saç bakımı çok daha öncelikli ve önemli bir konu. Sağlıklı saçlar için bizlerin daha çok özen göstermesi gerekiyor. Peki, biz tesettürlü hanımların en çok karşılaştıkları saç sorunları neler? Peki, ya bu sorunlara en hızlı çözümler nasıl uygulanır? Biz başörtülü hanımlara özel saç bakım sırları ve önerilerine mutlaka bir göz atın…

 iç kapak

Başörtülü hanımların saçlarında en çok karşılaştıkları sorunlardan birisi saçların cansız ve mat olmasıdır. Bunun en önemli sebebi ise saçların bone ve başörtüsü altında uzun süre havasız kalmasıdır. Saç hava alamadığı için matlaşmaya ve cansızlaşmaya başlar. Bunu önlemek için öncelikle kaliteli eşarp ve boneler kullanmak gerekiyor. Cildimizin nefes almasını engelleyecek sürekli terletecek naylon karışımlarından uzak durmak oldukça önemli. İkinci aşama ise çok eski bir yöntem… Eskiden filmlerde kadınların her gece saçlarını taradıklarını hatırlarsınız. Bu yöntemin amacı aslında saç köklerine masaj yapmak ve canlanmalarını sağlamaktır. En az 100 kez olmak üzere sizde her gece mutlaka saçlarınızı taramaya özen gösterin.

 2

Saçlarımızın genel bakımı konusunda haftada bir yapılacak özel kürler oldukça önemli bir yer tutarlar. Saçımızın ihtiyaç duyduğu yağları sağlayacak özel bakım ürünleri kullanabileceğiniz gibi kendiniz saçınızın ihtiyacına göre bir kür de hazırlayabilirsiniz. Örneğin badem yağının besleyiciliği, Hint yağının güçlendirici ve çoğaltıcı etkisi, yılan yağının saçı çoğaltmasını, argan yağının yumuşaklık ve besleyiciliğini kullanabilirsiniz. Haftada bir kez saçınıza bu yağların karışımını sürün. Üzerine ılık bir havlu ile sarın ve bir iki saat beklettikten sonra yıkayın. Kısa sürede saçlarınızın çok daha hacimli ve canlı olduğunu göreceksiniz.

 1

Havasızlık saçlarda kepek gibi sorunlara da neden olabilmektedir.  Bunun için etkili pek çok şampuan bulunuyor. Bunlardan saç tipinize uygun olanı alarak kullanarak ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı ıslak bırakmamak ve kurutmak,  çok sıcak suyla saçlarınızı yıkamamak oldukça önemlidir. Kepek sorununuz için saçlarınızı yıkadığınız suya biraz sirke ekleyebilirsiniz. Bu hem saçlarınızı parlatacak hem de saç diplerinin havalanmasına ve kepek oluşumunun engellenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bir miktar karbonatı soda ile karıştırarak elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize yedirin.  Bir saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Düzenli uyguladığınızda saçlarınızda kepek sorunun azaldığını göreceksiniz.