Türk Kahvesi Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

kapak

Tüm dünyada pek çok kahve türü bulunuyor. Özellikle İtalyan kahveleri tüm dünyada biliniyor ve tanınıyor. Ancak Bizde durum biraz daha farklı son zamanlarda bizde de İtalyan ve diğer kahvelerin adları sık sık anılmaya başlanmış olsa da karşılarında güçlü bir rakip bulunuyor: Türk Kahvesi! Kültürümüzün en önemli parçalarından birisi Türk Kahvesi. Son dönemlerde hak etiği ilgiyi yeniden görmeye başlamış olması da bunun bir göstergesi. Peki, bu olmazsa olmaz geleneğimiz hakkında neler biliyoruz? Türk Kahvesi içmenin adabı ve Türk Kahvesi hakkında bilmediklerinizi sizin için bir araya getirdik.

 2

  1. Köpük meselesi

Türk Kahvesi’ni Türk Kahvesi yapan üzerindeki köpüğüdür. Şöyle ol köpüklü değilse o kahve olmamış demektir. Ancak o köpüğü tutturmakta maharet ister. Hatta bir kızın ne kadar becerikli olduğunu anlamak için eskiler bir yaptığı pilavın kıvamına iki yaptığı kahvenin köpüğüne bakarlarmış. Peki, köpüklü Türk Kahvesi nasıl yapılır? Aslında yapılan genel hata kahvenin fazla kaynatılmasından kaynaklanır. Kahve cezvede kaynayıp yükselmeye başladığı anda bardaklara almak gerekiyor. Böylece kahvenin köpüğü bol oluyor.

1

  1. Kahve nasıl içilir?

Eskiler kahveyi illaki su ile ikram ederlermiş. Bunun öncelikli sebebi kahveyi kahvaltından ya da bir yemekten sonra içecekseniz öncelikle suyla ağzınızdaki o yemek tadını yok etmek ve kahve tadını doyasıya almanızı ağlamaktır. Yani aslında su kahve ile birlikte içmek için değil, kahveden önce içmek içindir. Bir yudum su içtikten sonra kahvenizin tadını daha net bir şekilde alırsınız.

3

  1. Lokum neden kahveyle ikram edilir?

Eskiler çok ince ve zarif düşünceli insanlarmış. Pek çok şeyi lafa dökmeden anlatmanın yollarını bulmuşlar. Buna memnuniyetleri ya da memnuniyetsizlikleri de dâhil. Kahvenin yanında ikram edilen lokum ya da şekerleme aslında misafirin ağırlamadan memnun kalıp kalmadığını sormanın bir yolu olarak düşünülmüş. Kahveler içilip de misafir kahvesinin üzerine lokumu yerse ev sahibinin kendisini ağırlamasından memnun kalmış demekmiş. Yok, lokumu yemezse ev sahibi misafirinin memnun olmadığını anlarmış.

5

  1. Tuzlu kahve geleneği

Kız istemelerin başrol oyuncusu Türk Kahvesi’dir.  Kahveler içilip Allah’ın emri Peygamber’in kavliyle söze girildi mi mutlu bir yuva için ilk adımda atılmış olur. Bunun geleneği ise damada içirilen tuzlu kahvedir. Bu âdetin temelinde ise yine küçük bir sözsüz iletişim yatar. Eskiden kızlar damadı istemede gördükleri için onu beğenip beğenmediklerini anlatmak için bu yöntemi kullanırlarmış. Damada onu beğendiğini belli etmek için bol şekerli, reddettiğini istemediğini göstermek için ise bol tuzlu kahve ikram ederlermiş. Damat adayı da buna göre kızın düşüncesini öğrenmiş olurmuş. Bu gün bu gelenekten bize sadece tuzlu kahve kısmı kalmış olsa da halakızlarımız bu geleneği yaşatıyor.

 6

  1. Türk Kahvesi neden farklıdır?

Türk Kahvesi dünyada ki tüm diğer kahvelerden farklıdır. Bunun öncelikli nedeni kaynatılarak içilen tek kahve olmasıdır. Tüm diğer kahveler belirli sıcaklıkta bir su ile hazırlanırlar. Ancak iyi bir Türk Kahvesi için kahvenin kaynatılması gerekir. Bu da piştikten sonra telvenin dibe çökmesini sağlar ki tüm diğer kahveler filtreye ihtiyaç duyarken Türk Kahvesi hemen içmeye hazırdır.

4