Yüzyıllık Gelenek: Kemer

kapak

Moda dünyası son zamanlarda unuttuğu pek çok aksesuarı bir kez daha moda sahnesine çıkarıyor. Bunlardan biriside kemerler…  Moda kavramı kadar eski olan bu aksesuar bir süredir unutulmuş olsa da artık yeniden hak ettiği yere kavuşuyor. İlkbahar yaz sezonunda olduğu kadar sonbahar kış kreasyonlarında da göreceğimiz bu parçayı kullanmak ise oldukça kolay ve bir o kadar zor.

 4

Kemerler tek başlarına proporsiyonumuzu değiştirebilecek bir etkiye sahipler. Bu nedenle yanlış kemer seçimleri bedenimizi kısaltmak, vücudumuzu olduğundan daha toplu göstermek gibi sonuçlara neden olabiliyorlar. Bu yüzden doğru kemer seçmek çok önemli bir konu.  Kalın kemerler bu sezon sıkça göreceğimiz modeller arasında yer alıyor. Ancak bu model kemerler bel bölgesini daraltma özelliği taşırlar. Eğer göğüz ve kalçanızın arası kısa ise böyle bir kemerle çok daha kısa ve tıknaz görünürsünüz. Bu modeller daha çok üst gövdesi uzun hanımlar için uygundur. Ardaki bölgeyi dengeleyerek bel hattını belirginleştirirler.  İnce kemerler ise üst gövdesi dar hanımlar için ideal seçimlerdir. Hırkanızın üzerine ya da elbisenizin üzerine takacağınız ince bir kemer ile bel çizginizi biraz daha aşağıya çekebilirsiniz. Bu da size daha uzun bir üst gövde oluşturur. Daha ince ve uzun bir siluet meydana getirir.

 3

Kemerler dolaplarımızın en önemli aksesuarlarından birisidir. Hemen her parçayı kemerle hareketlendirebilirsiniz.  Bu konuda özellikle bu sezon kendinize bir sınırlama getirmeyin. Gömleklerin üzerine, elbiselerinize, pantolonlarınıza, kazak ve hırkaların üzerine, montlara ve trençkotlara bu sezon kemerler eşlik edecek. Bir parçayı kemeriyle bile almış olsanız kemerini değiştirerek farklı bir stil yakalayabilirsiniz. Eskiden etkili olan birbiriyle uyumlu çanta ve ayakkabı trendi artık yok. Kemeriniz için ise aksesuarlarınıza uyum konusu oldukça önemli bir detay. Birebir aynı takım olmak zorunda olmasa dahi, aksesuar ve takılarınız ile uyumlu olmasına özen gösterin. Kombinenizin temel renklerini göz önüne alarak sıcak ya da soğuk dokuları seçmeye çalışın. Gümüş temalı bir kombinde dore tonları denemek çok başarılı sonuçlar vermeyebilir.

 kemer-nasil-kullanilir_ESK_1

Peki, bu sezon ne tarz kemerleri kullanacağız. Aslında bu konuda bir sınırlama yok. Moda haftalarında daha çok ince kemerler öne çıkarken, kalın kemerler daha çok gece kombinleri için kullanılıyor. Bu gündüz kalın kemer kullanmayacağımız anlamına gelmiyor. Deri, kumaş ve özellikle kadife kemerler günlük kullanım için dikkat çekici parçalar… Deri kemerler için ise hayvan desenleri özellikle krokodil desenli kemerler elegan bir hava yakalıyor. Kot pantolon gibi daha casual parçalarda klasik düz deri kemerler tercih edilirken, ince kemerleri de görmek mümkün. Bunlar dışında bu yıl dorenin yükseldiği bir yıl bizi bekliyor. Bu etkiyi kemerlerde de görmek mümkün. Tamamı dore kemerler kadar detaylarında dore olan modellerde bu sezon vitrinlerde göreceklerimiz arasında…

2